HV-øvelse i 2023.

«HV-07 må tilbake i går!»

Publisert

Dette er et leserinnlegg som gjenspeiler innsenders mening

Heimevernsdistrikt 07 for Agder burde aldri vært lagt ned, og må snarest reetableres på Kjevik.

Jeg var blant de inviterte på Heimevernets omvisning på Kjevik leir forrige mandag. Det var en interessant, men først og fremst urovekkende opplevelse. Det er ikke spesielt imponerende å se soldater øve ved å brøle «pang-pang». Jeg måtte til slutt spørre om de i de hele tatt hadde «rødfis» (løskruttpatroner), noe som ble bekreftet. Men tydeligvis ikke i et monn som tillater en realistisk øvelse.

Men det stoppet ikke der. De fremmøtte fikk høre 40-50 av de øvende soldatene mangler førstehjelpsutstyret i stridsvesten, og at det også er mangel på elementært verneutstyr. Sanitetssoldatene øvde livreddende hjertekompresjoner på dokker. Men disse var medbrakt privat, og ikke en del av opplæringsutstyret til Heimevernet. På skytebanen var et utvidet førstehjelpsutstyr kassert på grunn av dato. Soldatene på øvelse hadde 10-30 skudd hver å øve med. Det er knapt til å tro!

Det er altså lite konkrete resultater å se av stortingsvedtakene så langt, og Støres løfter er ikke noe annet enn nettopp det: løfter. Foreløpig minner situasjonen om tredvetallet. Forsvarsbevilgningene ble bortimot doblet i perioden ’35-40, men oppgraderingen kom ikke i drift operativt tidsnok. En god påminner om hvorfor byråkrati og sendrektige prosesser må settes til side med hard hånd.

HV-07 er klare til å flytte tilbake på kort varsel. Vi har ikke tid til å vente til 2028. Det er kun penger som mangler, og jeg forventer at regjeringen blar opp «asap zulu», som det heter på militærspråket. I tillegg forventer jeg at både Lista Flystasjon og Evjemoen seriøst vurderes for ny bruk, i det som uunngåelig må bli et sterkt og utvidet forsvar av Norge.

Det er alvor nå.

Stian Storbukås, 2. kandidat på stortingslisten til FrP, valgkrets Vest-Agder

Powered by Labrador CMS