
Søgne-damene herjet i hjemmepremieren: – En fantastisk laginnsats
Søgne – Otra 5–2 (2–1) Fredag kveld på Tangvall Arena - banen
Fredag kveld var det endelig klart for årets første hjemmekamp for Søgnes damelag, og det var et offensivt Søgne-lag som ville vise seg frem for hjemmepublikummet. Etter en tøff bortestart mot Arendal 2 før påske, slo laget kraftig tilbake med en overbevisende 5–2-seier mot Otra.
– Det var utrolig godt og viktig for det videre arbeidet. Jentene la ned en fantastisk innsats i dag. Første omgang var spesielt god spillemessig, hvor vi hadde full kontroll, sier en fornøyd Søgne-trener Tommy Strand etter kampen.

Dominerte fra start
Fra avspark viste Søgne tydelig at de ønsket å ta kommandoen. Laget sto høyt i banen, presset aggressivt og lot knapt Otra få puste i åpningsminuttene. Etter kvarteret spilt kom belønningen, da Thea Viktoria Engebu åpnet målkontoen med et vakkert skudd som gikk over keeper og i mål.
Gleden var imidlertid kortvarig – Otra svarte umiddelbart omtrent rett fra avspark og utlignet til 1–1. Men Søgne lot seg ikke stresse, og fortsatte å dominere midtbanen med godt pasningsspill, raske kombinasjoner og suverene i duellspillet.
Søgne kunne fortjent øke til 2–1 som kom etter strålende lagspill. Waranya Luangboonsin gjorde et glimrende forarbeid, spilte uegoistisk videre til Hedda Kristensen som med et godt skudd konstaterte at Søgne virkelig ville det mest denne kampen.

– Vi hadde et klart overtak hele første omgang. Otra kom til noen få sjanser på kontringer, men våre midlertidige keepere – som egentlig er utespillere – gjorde en helt fantastisk jobb, roser trener Strand.
Målshowet fortsatte etter pause
I andre omgang fortsatte Søgne der de slapp. En periode la de seg litt ned, men det straffet seg ved at Otra en periode fikk et lite overtak i kampen. Det varte heller ikke lenge, og Søgne fikk igjen kontrollen over midtbanen og skapte sjanse på sjanse. 3–1 kom etter et presist gjennomspill hvor Stina Tønnesland Johansen alene med keeper var iskald og løftet ballen til side for keeper, sikkert i mål.
Deretter økte Thea Viktoria Engebu til 4–1 med sitt andre mål for kvelden – denne gangen et hardt og godt plassert skudd fra cirka 16 meter. Waranya Luangboonsin fikk selv notere seg på scoringslisten da hun satte inn 5–1 fra straffemerket, iskaldt plassert til venstre for keeper.

Mot slutten fikk Otra en redusering etter litt misforståelser i Søgnes forsvar, men det la ingen demper på en kveld hvor hjemmelaget virkelig fikk vist hva som bor i dem.

Sterk kollektiv prestasjon
Søgne leverte en sterk kollektiv prestasjon hvor samhold og innsatsvilje stod i sentrum. Midtbanen dominerte, forsvaret sto støtt når det trengtes, og angrepet viste seg som både kreativt og effektivt.
– Vi har jobbet godt i vinter og det er utrolig gøy å se hvordan ting begynner å sitte. Denne seieren gir oss både selvtillit og motivasjon for resten av sesongen, sier trener Tommy Strand.
Søgne-damene tar med seg tre viktige poeng – og en solid porsjon selvtillit.
