Venter på våren

Publisert

- Kenneth, Sven og meg snakket ofte om det å starte en klubb som hadde som intensjon å bli en breddeklubb, en sykkelklubb for alle, sier Erik Langeland i den nystiftede Søgne Cyklekubb.
- Flere og flere klubber dukker jo opp og hvorfor skulle ikke Søgne ha en sykkelklubb i organiserte og ordnede forhold? Vi hadde en "forundersøkelse" på Facebook hvor vi spurte om der var noe der ute som kunne tenke seg å bli medlem, og Derfor satte vi i gang med organisering av et styre, registreringsarbeid og alt det som skal til for å bli en godkjent klubb i Norsk Cykleforbund og Norges Idrettsforbund. Etter to måneder var jobben gjort og alle som ble spurt om å bidra til arbeidet sa ja med en gang, sier Langeland.
- Så var det jobben med å designe og produsere drakter, alt det praktiske med å organisere treninger, få inn sponsorer og planlegge aktiviteter fremover. En hjemmeside (sogneck.no) ble bygget og alt dette skulle vise seg å bli en enkel jobb. På draktsiden fikk vi en fantastisk hjelp av selskapet WeFix som designet og produserte draktene våre, sponsorene var med fra første stund, selskaper fra Søgne og Kristiansand takket ja til sponsorkontrakter kjapt, og vi var i gang. Vi er også veldig takknemlige overfor begge treningssentrene i bygda som åpnet dørene for oss og ga klubben noen fantastiske avtaler og medlemsfordeler. Pr i dag er vi 60 betalende medlemmer men vi tror det ut over året vil komme flere til. Vi er i utgangspunktet en landeveissykkelklubb, men vi vil gjerne ha med terrengsykkelentusiastene, og nå jobbes det med å opprette en gruppe for dem også, sier Langeland.
Helt årsskiftet har klubbens medlemmer "beintrent" med spinning på treningssentrene i Søgne og danner nå et grunnlag for den første organiserte deltakelsen i et løp. "Color Line Setesdal Tour" den 25. mai blir vårt første organiserte turløp og til nå er rundt 25 av klubbens medlemmer påmeldt. - Vi har klart å bli en særpulje, som betyr at vi får egen følge- og ledebil. Hele turen fra Kristiansand til Hovden er på 210 km, har 1.615 høydemetere, og skal sykles på 7 timer og 30 minutter.
Videre, forteller Langeland, at de fremover har planer om å delta i Nordsjørittet og Skalldyrittet, og klubben er invitert til å delta i forbindelse med Søgne og Grepstad Sparebanks 150- årsjubileum. - Den 4. april holder vi klubbmøte og alle som har lyst kan komme, enten de er medlemer eller ikke. Klubbkvelden blir i Repstads kontorlokaler på Biredalsveien 80. - Vi har også lyst til å få inn kjente syklister til andre arrangementer, ha klubbkvelder med tema som vedlikehold- treningstips o.s.v. Vi vil også gjerne prøve å arrangere turer til varmere strøk, sier styremedlemmet som forteller at første utetrening blir søndag 7. april, med mindre snøen laver ned da.
Sist oppdatert 23.03.2013 klokken 16.51 av Nicolai Prebensen
Morten Grinaker sørger for at klubbmedlemmene får kjørt seg. (Foto: Ukjent)
Styremedlemmer slipper heller ikke unna hardkjøret. Erik Langeland på spinningsykkelen. (Foto: Nicolai Prebensen)
Powered by Labrador CMS