
Skolesenteret på Tangvall: - Vi starter byggingen så fort som mulig
- Det er et svært godt samarbeid mellom Kristiansand kommune og Agder fylkeskommune i denne saken og sist fredag hadde vi et positivt møte. Vi skal tross alt leve i et samboerforhold på Tangvall i mange år, og derfor er det viktig at alt fungerer som det skal, sier fylkesordfører Arne Thomassen til N247 mandag ettermiddag.
Sist onsdag behandlet formannskapet i Kristiansand byggingen av det nye skolesenteret på Tangvall. Kommunedirektør Camilla Dunsæd foreslo i en justert saksfremstilling at administrasjonen gis fullmakt til å justere fremdriftsplanene og utsette ferdigstillelse til 2024 dersom uavklarte forhold knyttet til økonomi/standardvalg og grunnerverv tilsier det.
Det opprinnelige forslaget var ferdigstillelse i 2023. Forlaget fikk ni stemmer mot tre (Dem., Uavh. og FrP).
- Det er fremdeles noen uavklarte forhold mellom kommunen og fylkeskommunen og derfor kan det bli snakk om en noe senere byggestart enn planlagt, men et helt år er det ikke snakk om, fortsetter Thomassen.
Eie eller leie
Det er blant annet et eie, eller leieforhold av idrettshallen som skal avklares og noen uavklarte forhold i forbindelse med Søgne FKs klubbhus og et eventuelt nybygg.
I saksfremstillingen til fylkestingets behandling av saken tirsdag skriver fylkesrådmannen:
«Etter at forprosjektet ble ferdigstilt i mars tok kommunedirektøren i Kristiansand opp spørsmålet om fylkeskommunen bør dekke en andel av flyttekostnaden relatert til friidrettsstadion med tilhørende anlegg og erstatning for klubbhus til Søgne fotballklubb. Samlet flyttekostnad er i henhold til opplysninger fra Kristiansand kommune beregnet til 46,6 mill. kroner inkludert mva. Dette spørsmålet ble også reist av Søgne kommune i sin tid og ble avklart i avtalen som er datert 27.11.2019.»
Ferdigstilles 2023
Fylkesrådmannen anbefaler i innstillingen til fylkestinget at prosjekt skolesenter på Tangvall ferdigstilles i sin helhet i 2023.
- Vi skal ha gruppemøter mandag kveld, da blir alt avgjort, avslutter Arne Thomassen.
Fylkestinget starter sitt møte tirsdag klokken 10.00.
Sist oppdatert 15.06.2020 klokken 18:19 av Nicolai Prebensen

Fylkesordfører Arne Thomassen (H), her sammen med fylkesvaraordfører Bjørn Ropstad (Krf). (Foto: Nicolai Prebensen, arkiv)